info@betonnika.com

ضد یخ ملاتی 

ضد یخ ملاتی

ضد یخ ملاتی چیست؟

ضد یخ ملاتی  یک ماده افزودنی سرعت  دهنده واکنش هیدراتاسیون است که معمولا به صورت مایع تولید و عرضه می شود.

ضد یخ ملاتی برای ساخت و اجرای ملات در شرایط آب و هوای سرد و زیر صفر مناسب است به شکلی که زمان گیرش ملات یا سفت شدن آن  را از 12 ساعت به 4 تا 5 ساعت کاهش می دهد که مانع از یخ زدن آب در بافت بتن می شود چون اگر آب در بافت بتن یخ بزند استحکام و مقاومت‌ اوليه بتون به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و کیفیت بتن دچار مشکل می شود.

ضد یخ مایع ملاتی برای استفاده در ساخت بتن های غیر مسلح می تواند کارساز باشد و استفاده از آن در ساخت  بتن‌های مسلح توصیه نمی شود. این ماده با انواع سیمان های پرتلند سازگار است و از آن می توان در ترکیب این نوع سیمان استفاده نمود.

 

کاربرد ضد یخ ملاتی

 

ضد یخ ملاتی چه کاربرد هایی دارد؟

همانطور که گفته شد ضد یخ ملاتی ماده ای است که بیشتر در شرایط سرد و یخبندان در ترکیب بتن  برای حفظ کیفیت آن استفاده می شود.

علاوه بر آن از کاربرد های متداول دیگر این ماده می توان به مواردی مثل استفاده در ترکیب بتن برای بتن ریزی در محدوده دمای 5 تا 15- درجه سانتیگراد، ساخت قطعات پیش ساخته بتنی و ترمیم بخش های مختلف بتنی با ملات سیمانی در هوای سرد اشاره کرد.‌

مزایا و فوائد ضد یخ ملاتی

ضد یخ ملاتی در شرایط آب و هوایی سرد برای حفظ کیفیت بتن و کوتاه کردن زمان سفت شدن آن برای جلوگیری از یخ زدن آب در بافت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله مزایا و فوائد ضد یخ ملاتی می توان به مواردی مثل  سرعت بخشیدن به پیشرفت واکنش هیدراسیون، پایین آوردن  نقطه انجماد آب برای جلوگیری از خطر یخ زدگی در بافت بتن تازه و قابلیت سازگاری با انواع سیمان های پرتلند اشاره کرد.

 

میزان مصرف ضد یخ ملاتی

 

میزان مصرف و چگونگی استفاده از ضد یخ ملاتی

میزان مصرف و چگونگی استفاده از ضد یخ ملاتی رابطه مستقیمی با دمای محيط بتن ریزی دارد. یعنی با توجه به دمای محیط برای کم یا زیاد کردن زمان سفت شدن بتن میزان استفاده از آن در ترکیب بتن می تواند متفاوت باشد.

بطور کلی میزان استفاده از ضد یخ ملاتی در ترکیب بتن می تواند با توجه وزن سیمان استفاده شده در ترکیب آن بین 4 تا 6 درصد در نوسان باشد.‌

 

در زمان استفاده از ضد یخ ملاتی باید به چه نکاتی توجه‌ شود؟

در زمان استفاده از ضد یخ ملاتی برای بالا رفتن کیفیت بتن باید به نکاتی مثل کم کردن میزان ضد یخ ملات از میزان آب معمول برای ساخت بتن توجه شود و تمهیدات لازم‌ برای ساخت و استفاده از بتن در شرایط آب و هوایی سرد‌ مطابق با آیین نامه های پذیرفته شده نظام مهندسی لحاظ گردد.

 

ویژگی های فنی و ظاهری ضد یخ ملاتی

از نظر شکل و حالت فیزیکی و ظاهری این ضد یخ ماده ای مایع است که رنگ آن نارنجی می باشد و وزن مخصوص آن  1.16gr/cm3 در نظر گرفته شده است. بطور معمول این ماده در گالن های 20 کیلویی نگهداری و عرضه می شود و در ترکیب آن یون کلری بین 8 تا 9 PH وجود دارد.

شرایط و زمان نگهداری ضد یخ ملاتی به شکلی است که اگر تا یکسال در بسته بندی اصلی و بدور از تابش مستقیم نور خورشید در دمای بین 10 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شود کیفیت خود آن از بین نمی رود و در سازه های مختلف بتنی می توان به نسبت تعیین شده از آن استفاده نمود.

 

شرایط ایمنی استفاده از ضد یخ ملاتی

این ماده در محدوده مواد خطر ساز و مضر برای سلامتی و محیط زیست قرار نمی گیرد، ولی باید به این نکته توجه داشت که نباید به هیچ عنوان بلعیده شود و یا با چشم تماس قرار گیرد چون‌‌ ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد.

در صورت تماس اتفاقی این‌ ماده با پوست یا چشم می بایست هرچه سریع تر محل مورد نظر با آب تمیز و فراوان شستشو و تمیز شود. همچنین در صورت بلعیده شدن ماده ضد یخ ملاتی و وارد شدن آن به دستگاه گوارش، مصدوم باید هرچه سریعتر به پزشک یا مراکز درمانی منتقل شود. این نوع ضد یخ ماده ای آتش زا و محترقه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *