info@betonnika.com

واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

برخی از سازه های بتنی مانند سد ها یا تونل های آبی فشار زیادی را باید تحمل کنند. به همین دلیل اگر از مقاومت خوبی برخورد دار نباشند در اثر فشار استاتیکی که به آن ها وارد می شود، امکان جداسازی واتراستاپ ها از دیواره آنها وجود دارد. به همین دلیل در ساه های که فشار استاتیکی زیادی را تحمل می کنند، استفاده از واتراستاپ های معمولی کاربردی نیست. به همین دلیل زمان بتن ریزی و ساخت صد ها از واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار استفاه می شود. این واتر استاپ ها دارای دو طرف آجدار دار هستند و لبه های آن ها به شکل دمبل است که گیره واتر استاپ به آن متصل شده است. واتر استاپ های دیواری دمبلی حفره دار داری یک حفره دایره ای شکل در مرکز خود هستند.  این  نوع از واتر استاپ به دلیل حفره ای که دارند می توانند تنش های انبساطی و انقباظی وارد شده به سازه های بتنی را به خوبی مهار کنند و مانع از آسیب به سازه شوند. به همین دلیل در قسمت های از سد ها یا تونل ها که درز های انبساطی وجود دارد، از واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار استفاده می کنند.  از خوبی های  واتر استاپ دمبلی حفره دار این است، که به دلیل لبه های دایره ای شکل و مقاومی که دارند می توان آن ها را به کمک ابزارهای مانند سیم مفتول به سازه های میلگردی نیز متصل کرد. برای اتصال واتر استاپ ها به میلگردها باید نوع پانچ دار آن خریداری شود.

رایج ترین واتر استاپ های دمبلی حفره دار داری عرضی به طول 25 تا 30 سانتی متر هستند. ضخامت این نوع از واتراستاپ نیز معمولا بین 3 تا 5 میلی متر است. واتر استاپ های دمبلی حفره دار بیشتر در قسمت های انبساطی که فشار استایکی بالایی را باید تحمل کنند استفاده می شود. مقاوت این نوع از  واتر استاپ در مقایسه با واتراستاپ های معمولی بسیار بیشتر است، به همین دلیل استفاده از آن ها برای ساخت سد ها یا سایر سازه های بتنی که فشار استاتیکی روی آن ها وارد می شود گزینه مناسب تری هستند.

ویژگی های واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

خواص ویژه واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر واتراستاپ ها هستند. به همین دلیل استفاده از آن ها در سازه های بتنی گزینه مناسب تر و ایمن تری است.  به طور کلی ویژگی های واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار عبارتند از:

  • مقاوت واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار بسیار بالاتر از استاندارد ها است.
  • واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار دارای انعطاف پذیری بالایی در جهت عرض و طول هستند
  • مقاومت واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار در برابر مواد اسیدی و قلیایی بسیار بالا است.
  • طول عمر واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار به اندازه طول عمر سازه است.

موارد مصرف واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار

کاربرد اصلی واتر استاپ های دمبلی در ساخت سازه های بتنی مانند سده ها است. از این واتراستاپ ها برای موارد زیر استفاده می شود.

  • برای جلوگیری از عبور جریان آب از درزهای اجرایی و انبساطی سدها واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار گزینه مناسبی است.
  • از این نوع واتر استاپ برای آب بندی سد ها، کانال ها، سازه های هیدرولیکی، استخر ها، لوله های بتنی و.. استفاده می شود.
  • همچنین برای ساخت دریاچه های مصنوعی و استخر ها نیز از واتراستاپ های دیواری دمبلی حفره دار استفاده می شود.

روش نصب واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

روش نصب واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

برای نصب این نوع از واتر استاپ باید به روش های زیر عمل کنید.

ابتدا باید  قسمت حفره واتر استاپ را در قسمتی که برای بتن ریزی مشخص شده است، قرار دهید. سپس باید نیمی از عرض واتراستاپ در بتن ریزی اول و نیمه ی دیگر آن در بتن ریزی دوم پوشانده شود. بتن ریزی باید آهسته صورت گیرد زیرا اگر با سرعت بتن را روی واتر استاپ بریزید ممکن است که واتر استاپ جا به جا شود.

اتصال دوسر واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

برای اتصال دوسر واتر استاپ می توانید دو سر آن را به وسیله دستگاه هویه گرم کنید و زمانی که دو سر به اندازه کافی گرم شد، آن ها را به هم نزدیک کنید. با این کار دو سر واتراستاپ به هم وصل می شود.

نگهداری واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

برای نگهداری از این نوع از واتر استاپ باید آن ها را در بسته بندی و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *